Зріджений вуглеводневий газ (ЗВГ), зріджений нафтовий газ (ЗНГ) або пропан-бутан (суміш пропану C3H8 і бутану C4H10) є одним з найбільш широко поширених видів альтернативного палива.

Використання зрідженого бутану в чистому вигляді не вийде при мінусових температурах, застосовувати чистий пропан небезпечно в умовах високої температури через надмірне підвищення тиску в газовому резервуарі. Тому і роблять суміш — пропан-бутан. Газ скраплений вуглеводневий являє собою суміш пропану, нормального бутану, ізобутану, пропілену, етану, етилену та інших вуглеводнів. Його отримують як продукт переробки нафти на нафтопереробних заводах або при видобутку нафти і природного газу.

Використання суміші даних газів в якості палива обумовлено рядом фізико-хімічних властивостей:

  • високі температури кипіння при атмосферному тиску. Такі властивості дозволяють зберігати пропан-бутанову суміш в зрідженому стані в діапазоні експлуатаційних температур від мінус 40 ° С до плюс 45 ° С при відносно низькому тиску (до 1,6 МПа).
  • ЗВГ не втрачає і не змінює своїх властивостей протягом довгого часу, не вивітрюється.
  • октанове число ЗВГ — більш сприятливо в порівнянні з бензином і дизельним паливом і змінюється в інтервалі 90 -110, в залежності від співвідношення пропану і бутану в суміші.
  • енергоефективність ЗНГ нижче, ніж у традиційних видів палива через низьку енергії на од обсягу. Це призводить до зростання споживання при згорянні на 10-20%, в порівнянні з бензиновим паливом, але компенсується в 2 рази меншою ціною.
  • ЗНГ згорає більш ефективно і безпечно навіть у холодному двигуні, навіть коли двигун холодний, горить відносно чисто, без диму і попелу, тобто більш екологічний.

У порівнянні з дизпаливом:

— 90% менше твердих частинок,

— 90% менше оксидів азоту;

— 60% менше вуглекислого газу СО2;

ЗНГ не забруднює ґрунт, тому що не розчиняється у воді.